معرفی اعضا موسسه

مرتضی فاتحی پور

رییس هیئت مدیره

مرتضی فاتحی پور متولد ۲۵ تیرماه ۱۳۵۳ شهرستان سنندج محله جورآباد , پدر ومادرم هردو متولد به ترتیب ۱۳۳۰ و ۱۳۳۴ سنندج هستند.تحصیلات ابتدایی وراهنمایی ودبیرستان را درمدارس شهرسنندج سپری نمودم.تحصیلات عالی خود رادر دانشگاه آزاد اسلامی سپری نمودم , کارشناسی مدیریت بازرگانی )سنندج،(کارشناسی ارشد مدیریت بازاریابی (اراک) و دکتری تخصصی کارآفرینی

مرتضی فاتحی پور  متولد ۲۵ تیرماه ۱۳۵۳ شهرستان سنندج محله جورآباد  , پدر ومادرم هردو متولد به ترتیب ۱۳۳۰ و  ۱۳۳۴ سنندج هستند.تحصیلات ابتدایی وراهنمایی ودبیرستان را درمدارس  شهرسنندج  سپری نمودم.تحصیلات عالی خود رادر دانشگاه آزاد اسلامی  سپری نمودم , کارشناسی مدیریت بازرگانی )سنندج،(کارشناسی ارشد مدیریت بازاریابی (اراک) و دکتری تخصصی  کارآفرینی

از سال ۷۶ بلافاصه پس از فارع التحصیلی به عنوان دانشجوی ممتاز در دانشگاه آزاد اسلامی سنندج استخدام ودر سمت مدیر مالی دانشگاه تا سال ۸۲ وپس از آن به عنوان عضو هیات علمی گروه مدیریت دانشکده علوم انسانی تاکنون ادامه همکاری دادم و در حال حاضر  نیز سمت عامل خزانه دار هیات امنای استان کردستان را دارم.

قبل از دعوت به همکاری در تاسیس موسسه روجیار توسط آقای فردین اکبری در زمینه های اجتماعی مختلف در حوزه دانشجویان و کمک به دانشجویان بی بضاعت فعالیت داشتم که در سال ۸۹ به جلسه هیات موسس روجیار دعوت شدم و تا کنون که در سمت رئیس هیات مدیره  انجام وظیفه می نمایم.همچنین عضو هیات موسس وهیات مدیره بنیاد آینده پژوهی مردمی توسعه کردستان هستم و در فعالیت های علمی و اجتماعی مختلفی در سطح استان کردستان با هدف توسعه کردستان در زمینه های اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی و سیاسی  مشارکت داشته ام.

  • با توجه به وجود تعداد زیادی از موسسات خیریه در سطح استان ضرورت اقدام به تاسیس و تداوم موسسه ی روجیار را چگونه ارزیابی می کنید ؟

با توجه به اینکه انرژی امور خیریه از دل ودرون مردم برمی خیزد بنابراین به اندازه تمام افراد خیر می توان فکر واندیشه وخلاقیت در این زمینه پیش بینی کرد و نباید محدودیتی ایجاد کرد و همیشه در موسسات خیریه افراد عضو هستند که علاوه بر خودشان سایر افراد همراه و هم عقیده با خودشان را به کار خیر و همکاری با آن موسسه خاص دعوت می کنند بنابراین از طریق هم افزایی ایجاد شده اعضا موسسه همیشه امکان برآوردن نیاز افراد بی بضاعت در موضوعات مختلف معیشتی،آموزشی،فرهنگی واجتماعی وجود دارد.

خوشبختانه بنده به عنوان عضو کوچکی از موسسه خیریه روجیار کردستان مفتخرم که همکارانی پرتلاش،صادق،دلسوز و خلاق در زمینه های فوق  دارم که با انرژی مثبتی که وارد موسسه می کنند باعث رشد واعتلای اهداف موسسه و گسترش دامنه فعالیت آن شده اند وبا لطف وعنایت باریتعالی و تبلور انگیزه های خیرخواهانه مردم با احساس کردستان تمام موسسات خیریه  از جمله موسسه روجیار می توانند امیدی برای نیازمندان باشند .

  • بە نظر شما چە ویژگی یا تفاوتی موسسات روجیار را از دیگر موسسات متمایز می کند؟

موسسه روجیار نیز مانند سایر موسسات , متشکل از افراد توانمند و پرمهر است که با افکار متعالی وخلاقانه خود تمام تلاش خود را برای کمک به دانش آموزان تحت پوشش و خانواده های انها در طبق اخلاص گذاشته اند و وجه تمایز موسسه روجیار به نظر اینجانب  همدلی اعضا،آزادی عمل ،سازماندهی و کمیته های مشورتی است ودر کنار این شاخص ها یک مزیت فوق العاده وجود دارد , آن هم ایثار و از خودگذشتگی اعضا تا حدی که نه تنها حق الزحمه ای دریافت نمی کنند بلکه ماهیانه حق عضویتی نیز به حساب موسسه واریز می کنند که در میان سایر موسسات خیریه کم نظیر یا بی نظیر است.

  • موسسه تا چه حد در دستیابی به اهداف سالانه یا دوره ای خود موفق بوده است؟

اهداف کلان موسسه توسط هیات امنا در جلسات سالیانه تدوین وبه هیات مدیره ابلاغ می شود.سپس هیات مدیره برای هرکدام از اهداف کلان چند هدف عملیاتی تعیین وبرای اجرا و تحقق آن در چارچوب کمیته های مختلف , برنامه ریزی وسازماندهی می کند ودر صورت وجود اعتبار لازم و تأمین آن از طریق منابع وعواید موسسه در زمانبندی مطلوب انجام خواهد شد.در دوسال اخیر علیرغم کاهش عواید موسسه به دلیل رکود اقتصادی فراگیر در جامعه ،همکاران خستگی ناپذیر و با اراده بنده با بهره گیری از تعاملات شخصی وگروهی خود با ارگانهای غیر دولتی برخوردار مانند نظام مهندسی و جامعه پزشکی توانستند  ضمن تامین منابع قابل توجهی برای انجام اهداف عملیاتی ،درصد قابل قبولی از اهداف از پیش تعیین شده را محقق  سازند.

  • افراد تحت پوشش از چه قشری در جامعه می باشند ؟

این جا لازم است ذکر کنم که موسسه روجیار کردستان پیش قدم در تأسیس خانه خیرین کردستان بوده ودر این راستا نیز جهت افزایش اثربخشی امور خیریه و جلوگیری از موازی کاری پیشنهاد تخصصی کردن موسسات خیریه را مطرح و در نشست خانه خیرین استان تصویب شد و لذا موسسه خیریه روجیار کردستان فعالیت های خود را در حوزه تخصصی دانش آموزی  متمرکز نمود و با شناسایی دانش آموزان مستعد بی بضاعت از طریق مدیران مدارس یا کنکاش های اعضا و همچنین درخواست های واصله ویا معرفی ارگانهای ذیربط , ضمن تشکیل پرونده تحت نظر کمیته دانش آموزی و حمایت وهمکاری کمیته مددکاری و مالی خدمات متنوعی را به آنها وحتی خانواده های آنها ارائه می نماید.

  • آیا دامنه ی فعالیت های موسسه در زمینەهای فرهنگی ،اجتماعی ،ورزشی  قابل گسترش می باشد ؟

در حال حاضر موسسه روجیار در زمینه های آموزشی، فرهنگی واجتماعی فعالیت های چشمگیری را داشته است که به اعتقاد فعالان این حوزه به خصوص سازمان های نظارتی یکی از موسسات موفق وبا عملکرد بالا در سطح استان به شمار می رود. این مهم مرهون تلاش همکاران ساعی  و دل انگیز روجیار در کمیته های دانش آموزی،مددکاری،مالی،روابط عمومی وپزشکی بوده است.البته اخیرا نیز پیرو این تلاش ها کمیته های ورزشی وهنری نیز در حال شکل گیری است که بتوان دامنه اقدامات موسسه را با توجه به نیاز جامعه گسترش داد.

  • افق فراروی موسسه راچگونه تصور و ترسیم می کنید ؟

ما در موسسه روجیار چشم انداز وماموریت  موسسه را اینطور تدوین نمودیم:

چشم انداز(VISION):توانمند ساختن افراد نیازمند برای داشتن زندگی بهتر واستقلال فکری واقتصادی

ماموریت(MISSION): رفاه و غناي اجتماعي ، اقتصادي و آموزشي نیازمندان از طريق مشاركت فردي و همكاري جمعي.

لذا با توجه به چشم انداز وماموریت فوق , موسسه روجیار کردستان با افق رفع نیازمندی از طریق توانمندسازی  وبا کارکرد رفاه و غنای اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی آنها , با افزایش مشارکت مردم خیر کردستان وسایر نقاط دنیا  آینده ای روشن و گستره فعالیت بین المللی به خصوص در حوزه جذب منابع خواهد بود.

در پایان با تشکر از همکاران خوش ذوق و پرتلاش کمیته روابط عمومی روجیار ،از خداوند منان توفیق روز افزون و رونق امور خیریه تا رفع تمام نیازمندی ها و همچنین تندرستی و بهروزی را برای فعالین این حوزه را مسئلت دارم .

پس زمینه

فردین اکبری

مدیر عامل

اینجانب فردین اکبری متولد تیرماه ۱۳۵۰ در شهر سنندج و فارغ التحصیل رشته حقوق و حسابداری هستم .

الف) مدیر موسسه حقوقی داوری تدبیرگران پویش عدل راسان

ب) کارشناس حقوقی دیوان دادبان صلح

ج) مسئول اخذ مطالبات خسارات وارده به تاسیسات شرکت مخابرات استان کردستان

د) مدیر شرکت راژه کار هه ریم

ه) رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی زانا سیر سنندج

اینجانب فردین اکبری متولد تیرماه ۱۳۵۰ در شهر سنندج و فارغ التحصیل رشته حقوق و حسابداری هستم .

الف) مدیر موسسه حقوقی داوری تدبیرگران پویش عدل راسان

ب) کارشناس حقوقی دیوان دادبان صلح

ج) مسئول اخذ مطالبات خسارات وارده به تاسیسات شرکت مخابرات استان کردستان

د) مدیر شرکت راژه کار هه ریم

ه) رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی زانا سیر سنندج

از فعالیت های اجتماعی که به صورت افتخاری سال های متوالی انجام داده ام :

الف) عضو هیات مدیره خانه خیرین استان کردستان در دوره ی قبل و در حال حاضر بازرس خانه خیرین استان

ب) عضو هیات مدیره و مدیرعامل موسسه خیریه روجیار کردستان

ج) عضو گروه تحقیق ستاد دیه استان کردستان و کمک به زندانیان جرائم غیر عمد

ه ) ابلاغ معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور جناب آقای دکتر هاشمی به مدت سه سال بعنوان معتمد محلی شورای مشارکت های مردمی به بهزیستی استان کردستان

 نقش موسسه های خیریه در افزایش مشارکت مردم در فعالیت نیکوکارانه چگونه است ؟

با توجه به این که موسسه های خیریه از اقشار مختلف مردم و در بین افراد شناخته شده تشکیل شده است و فعالیت های خود را بر اساس رفع محرومیت از خانواده های نیازمند بنا نهاده اند ؛ باعث گردیده که مردم در این برهه ی زمان که نا به سامانی خاصی دیده می شود اعتماد نسبتا خوبی به موسسه های خیریه پیدا کرده و در حد وسع خود به یاری این عزیزان بشتابند ؛ همشهریان خیرمان با توجه به توان مالی شان پیشقدم در کمک به هم نوعانشان بوده اند . شکی نیست در حال حاضر شرایط اقتصادی عموم مردم در حد مطلوبی نیست و رکود اقتصادی در جامعه حاکم می باشد اما با این وجود شاهد همیاری اقشار مختلف مردم در این امر خیر هستیم . مردم بر این باورند از طریق موسسه ها می توانند کمک هایشان را بدست نیازمندان واقعی برسانند که این مهم نتیجه تلاش صادقانه موسسه های خیریه در جلب اعتماد افراد نیکوکار می باشد .

روش ها ی جمع آوری کمک های مالی و همچنین افرایش حامیان موسسه چگونه می باشد ؟

جمع آوری کمک های مردم با توجه به شرح وظایف  هر موسسه یا انجمن بستگی به محدوده ی جغرافیایی که برای هر موسسه مردم نهاد تعریف گردیده دارد؛ این موسسه در محدوده شهر سنندج می تواند جهت جمع آوری کمک های مردمی اقدام نماید از جمله از طریق حساب های بانکی موسسه و یا به صورت تحویل نقدی و دریافت رسیدی که دارای شماره و مهر موسسه می باشد, هم چنین برگزاری مراسم های مختلف و توزیع فرم های خاص جهت جذب خیرین در طول برنامه انجام می گیرد , استقرار صندوق های صدقات در فروشگاه ها و ادارات از روش های  جذب کمک است.

از دیگر روش ها می توان به جذب حامیان جهت  دانش آموزان مستعد و نیازمند تحت پوش با صدور کارت بانکی برای هر یک از دانش آموزان با ارائه به خیرین و واریز مبالغی به این کارت ها اشاره کرد .

وجوهاتی  که از این طریق جمع آوری می شود جهت هزینه ثبت نام در مدارس و خرید پوشاک وکیف و کفش و لوازم التحریر مورد نیاز یک سال صرف می گردد .

ساختار موسسه و چارت تشکیلاتی موسسه چگونه است ؟

طبق اساسنامه تنظیم شده از طرف سازمان بهزیستی , هیات امنا در راس هر موسسه با تشکیل جلسه در پایان هر سال به موضوعاتی همچون ارائه برنامه یکساله  سال آتی  به هیات مدیره می باشد .

هیات مدیره : این اعضاء از طرف هیات امنا انتخاب می شوند و وظیفه ی اصلی آن ها اجرای برنامه های مصوب هیات امنا میباشد که گزارش عملکرد سالیانه در پایان هر سال تقدیم هیات امنا می گردد.

مدیرعامل : وظیفه اجرایی کردن برنامه های تعیین شده را بر عهده دارد ؛ شاید بتوان گفت که مدیرعامل یکی از مهمترین ارکان هر موسسه است. جایگاه هر موسسه درساختار اداری و اجتماعی به مدیریت اجرایی , نحوە عملکرد و حضور فعال  در جلسات برگزار شدە توسط  ارگان ها ونهاد های دولتی و غیر دولتی بستگی دارد کە این موارد جز وظایف مدیر عامل می باشد و نیز  اختیار در تقبل  مسئولیت تصمیم گیری سریع  جهت پیشبرد اهداف موسسه را داشته و رفتار ایشان برآیند و نمایندە بخش فعال  تشکیل دهندە ساختار هر موسسه است.

بازرس : وظیفه نظارت بر عملکرد و نحوه فعالیت های موسسه را بر عهده دارد شرکت در جلسات اختیاری است والزامی وجود ندارد .

ارتباط و همکاری موسسه خیریه روجیار کردستان با دیگر موسسات خیریه منطقه و کشور چگونه است؟

در حال حاضر تعداد موسسات استان به ۵۲ مورد رسیده ؛ دراین بین موسسه  خیریه روجیارکردستان در انتخابات دوره ای خانه ی خیرین ۲ بار که دردوره ی اول بعنوان عضو اصلی هیات مدیره و در دوره ی دوم بعنوان بازرس اصلی خانه ی خیرین برگزیده شده و با توجه به وظایف محوله ارتباط نزدیکی با سایر موسسات برقرار کرده است .

از جمله برنامه های ارائه شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

نصب برنامه بانک اطلاعاتی در موسسه ها و ثبت کمک های ارائه شده به خانواده های تحت پوشش و در اختیار گذاشتن این خدمات به موسسات سطح استان

ارائه منطقه بندی شهر سنندج در خصوص فعالیت و خدمات این موسسه ها به خانواده های نیازمند در منطقه جغرافیایی تعیین شده

تهیه هولوگرام و نصب آن بر روی صندوق های موسسات خیریه و انجمن ها جهت شناسایی آن ها

تخصصی کردن فعالیت های موسسات در یک یا دو موضوع

شرکت در جلسات مشترک موسسات خیریه و انجمن ها در دفتر خانه خیرین استان جهت تبادل نظر و انتقال تجربیات در فعالیت های انجام شده

سرکشی مکرر و دوره ای به دفاتر موسسات خیریه سطح استان

شرکت در سمینار های خارج از استان

نحوه ی شناسایی و تحت پوشش قرار دادن افراد به چه صورت است ؟

در حال حاضر با توجه به اولویت فعالیت موسسه که همانا کمک به دانش آموزان می باشد با تشکیل کمیته دانش آموزی که از معلمین دلسوز تشکیل شده اقدام به شناسایی مدد جویان مورد نظر نموده و هم چنین از طریق در خواست هایی که به موسسه ارائه داده می شود کمیته مددکاری بلافاصله طی هماهنگی های بعمل آمده به منزل مددجو مراجعه وبا پر کردن فرم های مربوطه , در جلسه مطرح ودر خصوص آن تصمیم گیری خواهد شد .

نحوه ی کمک و مشاوره به افراد تحت پوشش چگونه است وتا چه زمانی ادامه دارد ؟

همچنان که گفته شد اولویت, کمک به دانش آموزان نیازمند است از جمله پرداخت هزینه ثبت نام آن ها در مدارس مربوطه ، پرداخت هزینه خوابگاه و ایاب و ذهاب دانشجویان تحت پوشش ، خرید پوشاک – کیف – کفش و لوازم التحریر این عزیزان است و تا زمانیکه کمیته دانش آموزی لازم بداند این کمک ها ادامه خواهد داشت؛ همچنین پرداخت هزینه های پزشکی افراد تحت پوشش بعد از تائید کمیته پزشکی موسسه و هزینه های کلاس های تقویتی در زمینه درسی دانش آموزان و پرداخت هزینه کلاس های ورزشی مورد علاقه آن ها .

هماهنگی با مشاوران مربوطه و معرفی مددجویان در زمینه تحصیلی , روانشناسی ,  حقوقی , خانوادگی  و …

اهداف موسسه خیریه روجیار کردستان در چه زمینه های است؟

الف ) کمک به دانش آموزان و دانشجویان مستعد و نیازمند

ب ) کمک به خانواده های بی بضاعت و زنان بی سرپرست

ج ) کمک به اشتغال زائی جهت افراد نیازمند, بیکارو زنان بی سرپرست و بد سرپرست

د ) کمک در اجرای طرح ها و پروژه های عام المنفعه

ه ) گسترش شاخه ی فرهنگی و کمک به هنرمندان نیازمند

ی ) ایجاد شاخه ی ورزشی جهت ترویج روحیه ی نشاط و ارتقاء سلامت

لطفا به چند نمونه از برنامه های اخیر و برنامه ریزی شده موسسه جهت اجرا در آینده اشاره فرمایید .

با توجه به پتانسیل های موسسه می توانیم تعداد مددجویان علاقمند به تحصیل را افزایش دهیم .