مدیرعامل

متن مصاحبه با مدیر عامل

نقش موسسه های خیریه در افزایش مشارکت مردم در فعالیت نیکوکارانه چگونه است ؟

با توجه به این که موسسه های خیریه از اقشار مختلف مردم و در بین افراد شناخته شده تشکیل شده است و فعالیت های خود را بر اساس رفع محرومیت از خانواده های نیازمند بنا نهاده اند ؛ باعث گردیده که مردم در این برهه ی زمان که نا به سامانی خاصی دیده می شود اعتماد نسبتا خوبی به موسسه های خیریه پیدا کرده و در حد وسع خود به یاری این عزیزان بشتابند ؛ همشهریان خیرمان با توجه به توان مالی شان پیشقدم در کمک به هم نوعانشان بوده اند . شکی نیست در حال حاضر شرایط اقتصادی عموم مردم در حد مطلوبی نیست و رکود اقتصادی در جامعه حاکم می باشد اما با این وجود شاهد همیاری اقشار مختلف مردم در این امر خیر هستیم . مردم بر این باورند از طریق موسسه ها می توانند کمک هایشان را بدست نیازمندان واقعی برسانند که این مهم نتیجه تلاش صادقانه موسسه های خیریه در جلب اعتماد افراد نیکوکار می باشد .

روش ها ی جمع آوری کمک های مالی و همچنین افرایش حامیان موسسه چگونه می باشد ؟

جمع آوری کمک های مردم با توجه به شرح وظایف  هر موسسه یا انجمن بستگی به محدوده ی جغرافیایی که برای هر موسسه مردم نهاد تعریف گردیده دارد؛ این موسسه در محدوده شهر سنندج می تواند جهت جمع آوری کمک های مردمی اقدام نماید از جمله از طریق حساب های بانکی موسسه و یا به صورت تحویل نقدی و دریافت رسیدی که دارای شماره و مهر موسسه می باشد, هم چنین برگزاری مراسم های مختلف و توزیع فرم های خاص جهت جذب خیرین در طول برنامه انجام می گیرد , استقرار صندوق های صدقات در فروشگاه ها و ادارات از روش های  جذب کمک است.

از دیگر روش ها می توان به جذب حامیان جهت  دانش آموزان مستعد و نیازمند تحت پوش با صدور کارت بانکی برای هر یک از دانش آموزان با ارائه به خیرین و واریز مبالغی به این کارت ها اشاره کرد .

وجوهاتی  که از این طریق جمع آوری می شود جهت هزینه ثبت نام در مدارس و خرید پوشاک وکیف و کفش و لوازم التحریر مورد نیاز یک سال صرف می گردد .

ساختار موسسه و چارت تشکیلاتی موسسه چگونه است ؟

طبق اساسنامه تنظیم شده از طرف سازمان بهزیستی , هیات امنا در راس هر موسسه با تشکیل جلسه در پایان هر سال به موضوعاتی همچون ارائه برنامه یکساله  سال آتی  به هیات مدیره می باشد .

هیات مدیره : این اعضاء از طرف هیات امنا انتخاب می شوند و وظیفه ی اصلی آن ها اجرای برنامه های مصوب هیات امنا میباشد که گزارش عملکرد سالیانه در پایان هر سال تقدیم هیات امنا می گردد.

مدیرعامل : وظیفه اجرایی کردن برنامه های تعیین شده را بر عهده دارد ؛ شاید بتوان گفت که مدیرعامل یکی از مهمترین ارکان هر موسسه است. جایگاه هر موسسه درساختار اداری و اجتماعی به مدیریت اجرایی , نحوە عملکرد و حضور فعال  در جلسات برگزار شدە توسط  ارگان ها ونهاد های دولتی و غیر دولتی بستگی دارد کە این موارد جز وظایف مدیر عامل می باشد و نیز  اختیار در تقبل  مسئولیت تصمیم گیری سریع  جهت پیشبرد اهداف موسسه را داشته و رفتار ایشان برآیند و نمایندە بخش فعال  تشکیل دهندە ساختار هر موسسه است.

بازرس : وظیفه نظارت بر عملکرد و نحوه فعالیت های موسسه را بر عهده دارد شرکت در جلسات اختیاری است والزامی وجود ندارد .

ارتباط و همکاری موسسه خیریه روجیار کردستان با دیگر موسسات خیریه منطقه و کشور چگونه است؟

در حال حاضر تعداد موسسات استان به ۵۲ مورد رسیده ؛ دراین بین موسسه  خیریه روجیارکردستان در انتخابات دوره ای خانه ی خیرین ۲ بار که دردوره ی اول بعنوان عضو اصلی هیات مدیره و در دوره ی دوم بعنوان بازرس اصلی خانه ی خیرین برگزیده شده و با توجه به وظایف محوله ارتباط نزدیکی با سایر موسسات برقرار کرده است .

از جمله برنامه های ارائه شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

نصب برنامه بانک اطلاعاتی در موسسه ها و ثبت کمک های ارائه شده به خانواده های تحت پوشش و در اختیار گذاشتن این خدمات به موسسات سطح استان

ارائه منطقه بندی شهر سنندج در خصوص فعالیت و خدمات این موسسه ها به خانواده های نیازمند در منطقه جغرافیایی تعیین شده

تهیه هولوگرام و نصب آن بر روی صندوق های موسسات خیریه و انجمن ها جهت شناسایی آن ها

تخصصی کردن فعالیت های موسسات در یک یا دو موضوع

شرکت در جلسات مشترک موسسات خیریه و انجمن ها در دفتر خانه خیرین استان جهت تبادل نظر و انتقال تجربیات در فعالیت های انجام شده

سرکشی مکرر و دوره ای به دفاتر موسسات خیریه سطح استان

شرکت در سمینار های خارج از استان

نحوه ی شناسایی و تحت پوشش قرار دادن افراد به چه صورت است ؟

در حال حاضر با توجه به اولویت فعالیت موسسه که همانا کمک به دانش آموزان می باشد با تشکیل کمیته دانش آموزی که از معلمین دلسوز تشکیل شده اقدام به شناسایی مدد جویان مورد نظر نموده و هم چنین از طریق در خواست هایی که به موسسه ارائه داده می شود کمیته مددکاری بلافاصله طی هماهنگی های بعمل آمده به منزل مددجو مراجعه وبا پر کردن فرم های مربوطه , در جلسه مطرح ودر خصوص آن تصمیم گیری خواهد شد .

نحوه ی کمک و مشاوره به افراد تحت پوشش چگونه است وتا چه زمانی ادامه دارد ؟

همچنان که گفته شد اولویت, کمک به دانش آموزان نیازمند است از جمله پرداخت هزینه ثبت نام آن ها در مدارس مربوطه ، پرداخت هزینه خوابگاه و ایاب و ذهاب دانشجویان تحت پوشش ، خرید پوشاک – کیف – کفش و لوازم التحریر این عزیزان است و تا زمانیکه کمیته دانش آموزی لازم بداند این کمک ها ادامه خواهد داشت؛ همچنین پرداخت هزینه های پزشکی افراد تحت پوشش بعد از تائید کمیته پزشکی موسسه و هزینه های کلاس های تقویتی در زمینه درسی دانش آموزان و پرداخت هزینه کلاس های ورزشی مورد علاقه آن ها .

هماهنگی با مشاوران مربوطه و معرفی مددجویان در زمینه تحصیلی , روانشناسی ,  حقوقی , خانوادگی  و …

اهداف موسسه خیریه روجیار کردستان در چه زمینه های است؟

الف ) کمک به دانش آموزان و دانشجویان مستعد و نیازمند

ب ) کمک به خانواده های بی بضاعت و زنان بی سرپرست

ج ) کمک به اشتغال زائی جهت افراد نیازمند, بیکارو زنان بی سرپرست و بد سرپرست

د ) کمک در اجرای طرح ها و پروژه های عام المنفعه

ه ) گسترش شاخه ی فرهنگی و کمک به هنرمندان نیازمند

ی ) ایجاد شاخه ی ورزشی جهت ترویج روحیه ی نشاط و ارتقاء سلامت

لطفا به چند نمونه از برنامه های اخیر و برنامه ریزی شده موسسه جهت اجرا در آینده اشاره فرمایید .

با توجه به پتانسیل های موسسه می توانیم تعداد مددجویان علاقمند به تحصیل را افزایش دهیم .