رئیس هیئت مدیره

متن مصاحبه با رئیس هیئت مدیره

از سال ۷۶ بلافاصه پس از فارع‌التحصیلی به عنوان دانشجوی ممتاز در دانشگاه آزاد اسلامی سنندج استخدام و در سمت مدیر مالی دانشگاه تا سال ۸۲ وپس از آن به عنوان عضو هیات علمی گروه مدیریت دانشکده علوم انسانی تاکنون ادامه همکاری دادم و در حال حاضر  نیز سمت عامل خزانه‌دار هیات امنای استان کردستان را دارم.

قبل از دعوت به همکاری در تاسیس موسسه روجیار توسط آقای فردین اکبری در زمینه های اجتماعی مختلف در حوزه دانشجویان و کمک به دانشجویان بی بضاعت فعالیت داشتم که در سال ۸۹ به جلسه هیات موسس روجیار دعوت شدم و تا کنون که در سمت رئیس هیات مدیره  انجام وظیفه می‌نمایم. همچنین عضو هییئت موسس و هیئت مدیره بنیاد آینده پژوهی مردمی توسعه کردستان هستم و در فعالیت های علمی و اجتماعی مختلفی در سطح استان کردستان با هدف توسعه کردستان در زمینه های اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی و سیاسی مشارکت داشته‌ام.

  • با توجه به وجود تعداد زیادی از موسسات خیریه در سطح استان ضرورت اقدام به تاسیس و تداوم موسسه ی روجیار را چگونه ارزیابی می کنید ؟

با توجه به اینکه انرژی امور خیریه از دل و درون مردم برمی خیزد بنابراین به اندازه تمام افراد خیر می‌توان فکر و اندیشه وخلاقیت در این زمینه پیش بینی کرد و نباید محدودیتی ایجاد کرد و همیشه در موسسات خیریه افراد عضو هستند که علاوه بر خودشان سایر افراد همراه و هم عقیده با خودشان را به کار خیر و همکاری با آن موسسه خاص دعوت می کنند بنابراین از طریق هم افزایی ایجاد شده اعضا موسسه همیشه امکان برآوردن نیاز افراد بی‌بضاعت در موضوعات مختلف معیشتی، آموزشی، فرهنگی واجتماعی وجود دارد.

خوشبختانه بنده به عنوان عضو کوچکی از موسسه خیریه روجیار کردستان مفتخرم که همکارانی پرتلاش،صادق، دلسوز و خلاق در زمینه‌های فوق دارم که با انرژی مثبتی که وارد موسسه می‌کنند باعث رشد و اعتلای اهداف موسسه و گسترش دامنه فعالیت آن شده‌اند وبا لطف و عنایت باریتعالی و تبلور انگیزه‌های خیرخواهانه مردم با احساس کردستان تمام موسسات خیریه  از جمله موسسه روجیار می‌توانند امیدی برای نیازمندان باشند .

  • بە نظر شما چە ویژگی یا تفاوتی موسسات روجیار را از دیگر موسسات متمایز میکند؟

موسسه روجیار نیز مانند سایر موسسات, متشکل از افراد توانمند و پرمهر است که با افکار متعالی و خلاقانه خود تمام تلاش خود را برای کمک به دانش آموزان تحت پوشش و خانواده‌های آنها در طبق اخلاص گذاشته‌اند و وجه تمایز موسسه روجیار به نظر اینجانب  همدلی اعضا، آزادی عمل، سازماندهی و کمیته‌های مشورتی است ودر کنار این شاخص‌ها یک مزیت فوق‌العاده وجود دارد, آن هم ایثار و از خودگذشتگی اعضا تا حدی که نه تنها حق الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند بلکه ماهیانه حق عضویتی نیز به حساب موسسه واریز می‌کنند که در میان سایر موسسات خیریه کم‌نظیر یا بی‌نظیر است.

  • موسسه تا چه حد در دستیابی به اهداف سالانه یا دورهای خود موفق بوده است؟

اهداف کلان موسسه توسط هیات امنا در جلسات سالیانه تدوین و به هیات مدیره ابلاغ می‌شود. سپس هیات مدیره برای هرکدام از اهداف کلان چند هدف عملیاتی تعیین و برای اجرا و تحقق آن در چارچوب کمیته‌های مختلف, برنامه‌ریزی و سازماندهی می‌کند و در صورت وجود اعتبار لازم و تأمین آن از طریق منابع و عواید موسسه در زمانبندی مطلوب انجام خواهد شد. در دو سال اخیر علیرغم کاهش عواید موسسه به دلیل رکود اقتصادی فراگیر در جامعه، همکاران خستگی ناپذیر و با اراده بنده با بهره گیری از تعاملات شخصی و گروهی خود با ارگان‌های غیر دولتی برخوردار مانند نظام مهندسی و جامعه پزشکی توانستند  ضمن تامین منابع قابل توجهی برای انجام اهداف عملیاتی، درصد قابل قبولی از اهداف از پیش تعیین شده را محقق سازند.

  • افراد تحت پوشش از چه قشری در جامعه میباشند ؟

این جا لازم است ذکر کنم که موسسه روجیار کردستان پیش‌قدم در تأسیس خانه خیرین کردستان بوده و در این راستا نیز جهت افزایش اثربخشی امور خیریه و جلوگیری از موازی کاری پیشنهاد تخصصی کردن موسسات خیریه را مطرح و در نشست خانه خیرین استان تصویب شد و لذا موسسه خیریه روجیار کردستان فعالیت های خود را در حوزه تخصصی دانش آموزی  متمرکز نمود و با شناسایی دانش آموزان مستعد بی‌بضاعت از طریق مدیران مدارس یا کنکاش‌های اعضا و همچنین درخواست‌های واصله ویا معرفی ارگان‌های ذیربط, ضمن تشکیل پرونده تحت نظر کمیته دانش آموزی و حمایت و همکاری کمیته مددکاری و مالی خدمات متنوعی را به آنها وحتی خانواده‌های آنها ارائه می‌نماید.

  • آیا دامنه ی فعالیتهای موسسه در زمینەهای فرهنگی، اجتماعی، ورزشی قابل گسترش میباشد ؟

در حال حاضر موسسه روجیار در زمینه های آموزشی، فرهنگی واجتماعی فعالیت های چشمگیری را داشته است که به اعتقاد فعالان این حوزه به خصوص سازمان های نظارتی یکی از موسسات موفق وبا عملکرد بالا در سطح استان به شمار می رود. این مهم مرهون تلاش همکاران ساعی  و دل انگیز روجیار در کمیته های دانش آموزی،مددکاری،مالی،روابط عمومی وپزشکی بوده است.البته اخیرا نیز پیرو این تلاش ها کمیته های ورزشی وهنری نیز در حال شکل گیری است که بتوان دامنه اقدامات موسسه را با توجه به نیاز جامعه گسترش داد.

  • افق فراروی موسسه راچگونه تصور و ترسیم می کنید ؟

ما در موسسه روجیار چشم انداز وماموریت  موسسه را اینطور تدوین نمودیم:

چشم انداز(VISION):توانمند ساختن افراد نیازمند برای داشتن زندگی بهتر واستقلال فکری واقتصادی

ماموریت(MISSION): رفاه و غناي اجتماعي ، اقتصادي و آموزشي نیازمندان از طريق مشاركت فردي و همكاري جمعي.

لذا با توجه به چشم انداز وماموریت فوق , موسسه روجیار کردستان با افق رفع نیازمندی از طریق توانمندسازی  وبا کارکرد رفاه و غنای اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی آنها , با افزایش مشارکت مردم خیر کردستان وسایر نقاط دنیا  آینده ای روشن و گستره فعالیت بین المللی به خصوص در حوزه جذب منابع خواهد بود.

در پایان با تشکر از همکاران خوش ذوق و پرتلاش کمیته روابط عمومی روجیار ،از خداوند منان توفیق روز افزون و رونق امور خیریه تا رفع تمام نیازمندی ها و همچنین تندرستی و بهروزی را برای فعالین این حوزه را مسئلت دارم .